Wydanie nr 264/2020, Niedziela 20.09.2020
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Pożar budynku w miejscowości Stary Dzierzgoń oraz zderzenie ciężarówki z autem osobowym - raport sztumskich służb mundurowych.

Pożar budynku w miejscowości Stary Dzierzgoń oraz zderzenie ciężarówki z autem osobowym - raport sztumskich służb mundurowych. fot. redakcja
Na temat pożarów oraz wypadków z ubiegłego tygodnia w powiecie sztumskim przeczytają Państwo w raporcie tygodniowym KP PSP Sztum

Dnia 05-11-2019 o godzinie 15:53 w miejscowości Zielonki Po dojeździe na miejsce wyczuwalna była woń gazu na klatce schodowej budynku oraz w mieszkaniu. Na klatce schodowej oraz w mieszkaniu zostały otwarte okna. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego z włączonymi światłami mijania oraz niebieskimi błyskowymi. Nastąpiła kontrola wszystkich mieszkań w klatce schodowej przy pomocy miernika wielogazowego. W jednym z mieszkań stwierdzono wyczuwalną woń gazu, stwierdzono brak stężenia gazu w mieszkaniu. Z relacji osoby mieszkającej wynikało, że wstawiła ona garnek z wodą i opuściła mieszkanie. W wyniku niskiego stężenia gazu w butli płomień na kuchence gazowej zgasł, w związku z tym nastąpiło ulotnienie się gazu. Butle z gazem zakręcono, zdemontowano z kuchenki i wystawiono na balkon. Otwarto okna, przewietrzono mieszkanie.
Dnia 08-11-2019 o godzinie 07:10 w miejscowości Sztumskie Pole. Droga była zablokowana w dwóch kierunkach, samochód ciężarowy marki Jelcz wraz z przyczepą (załadowaną pszenicą) zjechał maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, kierowca wyszedł sam o własnych siłach na zewnątrz pojazdu i nic mu nie dolega. Na środku drogi znajdował się Volkswagen Polo po zderzeniu czołowym z samochodem ciężarowym, kierująca pojazdem osobowym zakleszczona była w samochodzie. Nieprzytomna, z tętnem bez oddechu, znalazła się pod opieką personelu medycznego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów. Nastąpiła stabilizacja pojazdu oraz odłączenie akumulatora. Usunięto przednie lewe drzwi za pomocą sprzętu hydraulicznego oraz wykonano dostęp do poszkodowanej dzięki odgięciu kolumny kierowniczej. Strażacy pomogli przy w ewakuacji poszkodowanej na deskę, a następnie w transporcie do karetki. Poszkodowana została zabrana przez ZRM do szpitala w Elblągu. Policja zorganizowała objazdy na drodze DK55. 
Dnia 08-11-2019 o godzinie 16:25 w miejscowości Barlewice, Na drodze powiatowej ok. 2 km za  miejscowością Barlewice samochód osobowy po uderzeniu w drzewo leżał na dachu w rowie. Nikogo nie było w środku. Zabezpieczono miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych  z włączoną sygnalizacją świetlną. Wprowadzono ruch wahadłowy. Postawiono auto na koła, przeszukano teren w celu odnalezienia osób, które podróżowały samochodem. Odłączono akumulator w pojeździe. Nikogo nie odnaleziono. Z informacji od osób postronnych wynikało, że autem podróżowała jedna osoba, która sama opuściła pojazd  a następnie ktoś ją podwiózł w stronę Sztumu.
Dnia 09-11-2019 o godzinie 04:59 w miejscowości Prakwice na drodze powiatowej ok. 1 km za Dzierzgoniem palił się samochód osobowy typu bus. Kierujący znajdował się na zewnątrz pojazdu. Auto stało na pasie jezdni jest w całości objęte ogniem. Załadowany był elektronarzędziami. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną. Zamknięto ruch na drodze. Ugaszono pożar, następnie nastąpiła kontrola pojazdu kamerą termowizyjną oraz schładzanie. 
Dnia 09-11-2019 o godzinie 20:53 w miejscowości Sztum, w budynku wielorodzinnym na klatce schodowej wyczuwalny był zapach substancji chemicznej. Łudząco podobny do zapachu gazu ziemnego. Budynek nie był wyposażony w instalację gazową.  Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez ustawienie samochodów pożarniczych z włączonymi światłami mijania oraz niebieskimi błyskowymi. Otwarto okna oraz drzwi na klatce schodowej. Nastąpiło sprawdzenie piwnicy, klatki schodowej, oraz wszystkich mieszkań w budynku przy pomocy eksplozymetru - strażacy stwierdzili brak stężenia gazów wybuchowych. W jednym z mieszkań wyczuwalny był ostry zapach. Z relacji domowników wynikało, że przypalili oni akryl w trakcie robienia paznokci. Wykonano ponowny pomiar w budynku.
Dnia 10-11-2019 o godzinie 13:33 w miejscowości Czernin,  W jednej z piwnic budynku wielorodzinnego doszło do awarii instalacji kanalizacyjnej i zalania piwnicy. Piwnica około 15 m2 , woda do 30cm. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego. Rozpoczęto wypompowywanie wody z piwnicy za pomocą  pompy szlamowej ustawionej na zewnątrz budynku.
Dnia 10-11-2019 o godzinie 16:44 w miejscowości Stary Dzierzgoń palił się budynek jednorodzinny z częścią gospodarczą - pustostan o wymiarach 20m x 10m, 6m wysokości. Budynek murowany, parter i poddasze, dach dwuspadowy. Budynek w całości był objęty pożarem, stwierdzono brak osób poszkodowanych. Napowietrzna linia zasilająca budynek w energię elektryczną, w wyniku pożaru urwała się i znajdowała się w bezpiecznej odległości od budynku. Stwierdzono brak zagrożenia dla innych obiektów. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego, oświetlenie terenu akcji. Podano jeden prąd wody na palący się dach. Dach budynku zawalił się do środka. Na miejscu właściciel budynku i pogotowie energetyczne, które usunęło zerwaną linię. W czasie działań wypadkowi uległ strażak, który został uderzony w głowę oderwaną od komina cegłówką - ratownik miał założony hełm. Poszkodowany został ewakuowany w bezpieczne miejsce, gdzie udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, na miejsce zadysponowano ZRM. Poszkodowany był przytomny, uskarżał się na ból głowy i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Poszkodowany ratownik został zabrany przez ZRM do szpitala w Sztumie. Rozstawiono podnośnik i gaszono palące się belki dachowe wewnątrz budynku, prowadzono prace rozbiórkowe zagrażających przewróceniem się ścian szczytowych.
Dnia 10-11-2019 o godzinie 17:06  w miejscowości Zajezierze w miejscu wskazanym przez zgłaszającą nie stwierdzono pożaru.
Dnia 11-11-2019 o godzinie 17:09 w miejscowości Kępina - jeden z właścicieli pobliskiej posesji wypalała krzaki, gałęzie i trawę na polu.  Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną. Osoba odpowiedzialna za wypalanie pozostałości roślinnych w obecności ratowników wygasiła zarzewia ognia. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. 

Info: KP PSP Sztum

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.