Wydanie nr 148/2020, Środa 27.05.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku?

  • Wydanie nr 148/2020
  • 2 pażdziernika 2019, 12:53
  • Redakcja
  • Wiadomości
Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku? fot. Dominik Paszliński
Niemal pewne jest, że Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej. Na posiedzeniu w Kuala Lumpur w dniach 28 – 29 września br. Światowy Komitet Skautowy zatwierdził Związek Harcerstwa Polskiego, jako jedynego kandydata do goszczenia skautów z całego świata w roku 2027. Decyzja formalna podjęta zostanie w przyszłym roku podczas Światowej Konferencji Skautowej.

Jamboree to cykliczne wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), które w różnych miejscach na świecie odbywa się co 4 lata. Na ten zlot uczestnik w wieku 14 – 17 lat może pojechać tylko raz. W wydarzeniu, które pierwszy raz odbyło się w 1920 roku w Londynie, bierze udział 50 tys. skautów z całego świata.

W 2020 r. w Gdańsku odbędzie się Europejskie Jamboree Skautowe.

O decyzji Światowego Komitetu Skautowego poinformowała naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, podczas konferencji, która odbyła się 30 września br. w Gdańsku.

Związek Harcerstwa Polskiego aspiruje do budowania swojej pozycji na arenie międzynarodowej. Dzięki wysiłkowi naszych instruktorek i instruktorów w przyszłym roku organizujemy Europejskie Jamboree Skautowe na Wyspie Sobieszewskiej. Jesteśmy rozpoznawali jako wiarygodny partner, jako organizacja, której można powierzać rzeczy ważne, duże i znaczące. (…) ZHP oficjalnie jest jedynym kandydatem do zorganizowania Światowego Jamboree 2027. To jest największe wydarzenie edukacyjne dla skautów z całego świata” – podkreśliła Anna Nowosad.

Uczestnicząca w konferencji prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz powiedziała: „jestem pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia, przede wszystkim ze względu na różne walory edukacyjne. Cieszę się, że w partnerstwie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego możemy robić wielkie rzeczy nie tylko na skalę Gdańska, Europy, ale jak się okazuje i świata”.

200 000 godzin pracy społecznej.

Istotne jest, aby program Jamboree odpowiadał na aktualne potrzeby młodych ludzi. Ważniejszą rzeczą jest służba, którą uczestnicy pełnią na rzecz lokalnej społeczności. Głównym celem skautingu jest tworzenie lepszego świata. Uzgodnione i zaplanowane wcześniej wraz z samorządem lokalnym działania skautów dają wkład 200 000 godzin pracy społecznej na rzecz regionu realizowanej przez skautów w trakcie Jamboree. Na te działania składają się drobne prace renowacyjne w miejscach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach itp.

Program „Home Hospitality”.

Zlot trwa 13 dni i jest wyjątkową okazją do pokazania skautom potencjału, dziedzictwa oraz atrakcji regionu goszczącego Jamboree. Staje się również naturalna okazją do promocji tego regionu. Wszystko to dzięki współpracy z wojewodami i samorządami województw.

Źródło: media.gdansk.pl

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.