Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Pod Dzierzgoniem odkryto grób dziewczynki sprzed 1,5 tys. lat! - 18.08.2016

Pod Dzierzgoniem odkryto grób dziewczynki sprzed 1,5 tys. lat! - 18.08.2016 fot. Ewa Adamska - Grzymała/FB funpage Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Archeolodzy pracujący na cmentarzysku Kultury Wielbarskiej pod Dzierzgoniem natrafili na niezwykły grób gockiej dziewczynki. Sposób pochówku i znalezione przy resztkach dziecka przedmioty świadczą o rozpaczy, jaka towarzyszyła rodzicom podczas pogrzebu dziewczynki sprzed ok.1,5 tys. lat

Archeolodzy od jakiegoś czasu prowadzą wykopaliska niedaleko Dzierzgonia. Pierwsze efekty ich pracy są obiecujące.

Rabusie sprzed 1,5 tys. lat

Zapewne wkrótce dowiemy się o naszych terenach zdecydowanie więcej, a zwłaszcza tego dlaczego akurat w tym miejscu znajdował się grób dziewczynki.

- Nad wspomnianym grobem spędziliśmy wiele godzin. Za trud spotkała nas jednak sowita nagroda – mówi archeolog Ewa Adamska - Grzymała z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Miejsce pochówku przygotowano bardzo starannie. Włożono zaś do niego liczne i cenne przedmioty, które miały jej służyć w „przyszłym życiu” np. drewnianą skrzyneczkę z kolorowymi paciorkami.

Rodzice nie przewidzieli, że niedługo po pochówku zostanie on zrabowany. Złodzieje w tamtych czasach masowo rozkopywali groby w poszukiwaniu wartościowych drobiazgów i naczyń z brązu. Rzeczy te sprzedawano a następnie przetapiano i wykonywano z nich np. zapinki czy sprzączki.

Co wykaże badanie antropologiczne?

Minął już 12 dzień pracy na stanowisku archeologów. Przeszkadzają obfite w ostatnim czasie deszcze, a nawet jaskółki, które mają siedliska w skarpie, która znajduje się na terenie wykopalisk.

- To co udało nam się zadokumentować w tym wypadku, to tylko pozostałości po rabusiach. Mimo to znalezisko jest i tak imponujące – relacjonują archeolodzy - Teraz do pracy wkroczy antropolog, który na podstawie zachowanych szczątków sprecyzuje, w jakim wieku zmarła dziewczynka. Być może uda się ustalić, co było powodem jej śmierci.

 

Więcej informacji przekażemy po zakończeniu prac archeologicznych.

http://strefahistorii.pl/article/3995-dzierzgon-paciorki-z-grobu-malej-gotki

www.strefahistorii.pl

 

OŚWIADCZENIE

W związku z publicznymi  zarzutami Pani Ewy Adamskiej - Grzymały  o kradzież własności intelektualnej: zdjęć i rzekomo jej nie autoryzowanych wypowiedzi informujemy, że zgodnie z regulaminem Facebooka i nową polityką tej firmy, obowiązującym od stycznia 2015 r. oraz uzyskaną zgodą w Muzeum Archeologicznym na publikację materiałów z funpeg'a MA w Gdańsku, informujemy że dokonaliśmy publikacji zgodnie przepisami.

"(...)użytkownik przyznaje nam niewyłączną (tj. firmie Facebook dop. red. ), zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP)." (cyt. Regulamin Facebooka) Jak czytamy dalej treści te stałyby się prywatnymi po usunięciu ich z upublicznionego profilu.

Ponadto zamieściliśmy aktywny link do artykułu, który znalazł się na historycznym portalu i na który się powołaliśmy zgodnie z prawem cytatu (ust. o Prawach autorskich). 

Jako redakcja działaliśmy w dobrej wierze przyczyniając się do popularyzacji odkrycia grobu dziewczynki sprzed 1,5 tys., jak również samego odkrycia dokonanego przez pracownicę Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Muzeum jest instytucją publiczną, a jej działania są podawane do publicznej wiadomości, o jej odkryciach, jako redakcja mamy obowiązek informować.  Dzięki artykułowi informacja dotarła do tysięcy osób, wśród których zapewne jest wielu miłośników archeologii i historii.    

Wawrzyniec Mocny 

 

 

 

 

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.